fallback

Кристин Лагард: Дефлацията е заплаха за световния просперитет

Колкото по-неравно е обществото и колкото по-голяма е вариацията между бедни богати, толкова по-слаб ще бъде устойчивият растеж, изтъква президентът на МВФ

20:50 | 27.01.14 г. 20
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Когато през 2008 г. Кристин Лагард пристигна в Давос като министър на финансите на Франция, битката с финансовата криза, принизила световната икономика, тепърва започваше, пише Bloomberg.

Шест години по-късно – като ръководител на Международния валутен фонд, тя предупреди участниците в Световния икономически форум (СИФ), че битката всъщност не е приключила. Валутната криза в Аржентина пък затвърди мнението й. Тя призова политиците да останат нащрек за образуването на балони при активите и да предотвратят задаващата се заплаха за просперитета – дефлацията.

Опасенията на Лагард са основателни, тъй като тя бе свидетел как американския ипотечен срив се разпространи върху банките, измежду които и френската BNP Paribas. На фона на оптимизма, който гостите на СИФ излъчваха миналата седмица, Лагард предупреди, че напредъкът е небалансиран, с все още „масова безработица“ по целия свят, въпреки че някои пазари изглеждат „привлекателни“.

„В случай на шок, което е нещо, което трябва да имаме предвид, то определено имаме риск от дефлация“, сподели Лагард на 23 януари в Давос. „Това, което научихме от кризата, е че трябва да бъдем изключително бдителни и да очакваме балоните да се надуят от места, които дори не подозираме.“

„Кризата все още се върти наоколо, но оптимизмът се усеща“, казва тя. „Основният приоритет за политиците през 2014 г. е да подкрепят глобалното възстановяване и да го направят устойчиво.“

Няколко дни по-късно МВФ повиши прогнозата си за световния икономически растеж за 2014 г. – за пръв път, откакто Лагард е начело на финансовата институция. Корекцията все пак бе минимална - до 3,7% спрямо оценката от 3,6 на сто, дадена през октомври.

МВФ посочва „много ниската инфлация“, особено в еврозоната, като по-обезпокояваща и повиши очакванията си, че дългосрочните инфлационни очаквания ще се понижат.

Според Лагард продължителната ниска инфлация може да има „негативно отражение що се отнася до цената на дълга и като цяло – дълговия товар“, както за държавите, така и за компаниите.

Развиващите се пазари са уязвими, след като развитите страни започнаха да обуздават паричните стимули, отбеляза още Лагард.

200 млн. души по целия свят нямат работа. Неравенството бе също сред темите, върху които ръководителят на МВФ наблегна.

Ножицата в доходите на бедните и богатите „се разшири при всички положения“. „Колкото по-неравно е обществото и колкото по-голяма е вариацията между имащите и нямащите, толкова по-слаб ще бъде устойчивият растеж“, сподели още Лагард през световния елит.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 02:03 | 14.09.22 г.
fallback